Aktuální téma posledních let nejen u nás, ale i ve světě. K experimentu se čtyřdenním pracovním týdnem se odhodlalo již několik zemí a firem. Jaké mají výsledky?
Existuje mnoho důvodů, proč se mluví o zkrácení práce na 4 dny v týdnu. Podle mnoha teorií by se tak zlepšila produktivita práce (v zásadě čím méně času na nějaký úkol máte, tím jste produktivnější), zlepšila by se spokojenost zaměstnanců, šetřily by se energetické zdroje, vyřešila by se otázka nedostatečné pracovní síly. Z této premisy vycházelo několik světových firem a zemí při testování 4denního pracovního týdne.
Na okraj je však třeba poznamenat, že 4denní pracovní týden si může každá firma vysvětlit a zavést do praxe po svém. Někde zaměstnanci sice svou práci vykonávají pouze 4 dny v týdnu, zároveň však musí odpracovat stejný počet hodin, tedy 40. Znamená to, že v práci stráví 10 hodin denně, aby měli jeden den v týdnu volný. Jiná možnost spočívá ve zkrácení počtu dní, po které zaměstnanci pracují, a také ve snížení počtu odpracovaných hodin. Namísto tradičních 40 hodin se věnují své práci jen 32.
Jak to funguje ve světě?
Mimo náš kontinent byla jednou z prvních zemí na světě, které zavedly 4denní pracovní týden, ostrovní země Island. Výsledky byly mimořádně pozitivní. Země hlásí zvýšenou produktivitu, celkovou spokojenost zaměstnanců, a dokonce se zlepšily i pracovní výsledky. Díky tomu Island nakonec model zkráceného pracovního týdne zakomponoval do legislativy a přibližně 85 % všech zaměstnanců v zemi může pracovat pouze 4 dny v týdnu.
Australská společnost, která se zabývá finančním poradenstvím, zkrátila pracovní dobu z 8 na 5 hodin. Většina zaměstnanců této firmy se vyjádřila, že zkrácení pracovní doby jim pomohlo zvýšit jejich efektivitu a disciplínu v práci. Samozřejmě se našlo i několik zaměstnanců, kterým rychlejší pracovní tempo nevyhovovalo. Obecně ale převážila spokojenost. Nakonec firma přistoupila ke kompromisu a 5hodinové pracovní dny zavádí jen během letního období (jak víme, v Austrálii bývají mimořádně horká léta, která pracovnímu výkonu rozhodně nepřidávají).
Také Nový Zéland zavedl zkušební verzi zkráceného pracovního týdne. Šlo o projekt společnosti Unilever. Výsledky přinesly čísla, která by potěšila leckteré HR oddělení:
% pokles absencí v práci
% snížení stresu
% zvýšení pocitu energie a elánu v práci
% pokles nesouladu mezi pracovním a soukromým životem
Jak je na tom Evropa?
Dosud největší pilotní test 4denního pracovního týdne byl uskutečněn ve Spojeném království. Velká Británie provedla v roce 2022 průzkum, do kterého se zapojilo přes 60 firem. Na 6 měsíců svým zaměstnancům zkrátili pracovní týden z 5 dnů na 4. Výsledky říkají, že tito zaměstnanci jsou výkonnější, disciplinovanější a spokojenější. Zároveň podávají lepší pracovní výkony a jsou méně nemocní. Zkrácení pracovního týdne má také pozitivní dopad na ekologii. Klesla spotřeba elektřiny a vody v kancelářích a množství použitého papíru.
„Ukázalo se, že 71 procent zaměstnanců bylo méně vyhořelých, 39 procent méně vystresovaných a 48 procent spokojenějších se svou prací než před testováním. Zároveň 15 procent zaměstnanců uvedlo, že žádný platový bonus by je nemotivoval vrátit se zpět k 5dennímu pracovnímu týdnu,“ sdílela výsledky testu Poradkyně pro výzkum a advokacii Indie Burgessová se stovkami mladých účastníků EYE2023.
Portugalsko v loňském roce s pomocí neziskové organizace 4 Day Week Global zkusilo experiment, kterého se na 6 měsíců zúčastnilo 39 podniků ze soukromého sektoru.
Zaměstnavatelé zapojení do programu souhlasili se snížením počtu hodin, které zaměstnanci každý týden odpracují. Učinili tak však, aniž by se snížení počtu odpracovaných hodin dotklo jejich platu. Pomohl tomu model 100-80-100, podle kterého pracovníci obdrželi 100 % mzdy za práci v 80 % času výměnou za podání 100% pracovního výkonu.
Firmy čekají, zda zkrácený pracovní týden pomůže snížit stres zaměstnanců a syndrom vyhoření a zda pomůže zlepšit udržení pracovníků na pozici. Výsledky experimentu by měly být zveřejněny v příštích týdnech – náš článek pak budeme aktualizovat.
Ve Francii již téměř 10 tisíc pracovníků používá tento nový typ pracovní docházky a podle studie, kterou realizovalo ADP, až 22 % pracujících Francouzů a Francouzek očekává, že v jejich oboru se to 4denní pracovní týden stane standardem do 5 let. Podobně smýšlí 28 % světové populace (podle tohoto průzkumu).
Evropský komisař pro zaměstnanost a sociální práva Nicolas Schmit, se domnívá, že Evropská unie by měla aktivně podporovat koncept čtyřdenního pracovního týdne, zejména v oborech, které se potýkají s nedostatkem pracovní síly. Považuje to za klíčové opatření pro efektivní řešení problémů spojených s nedostatkem pracovních sil v Evropě.
Zkrácení pracovní doby podle Jána Košči, slovenského socioekonomického analytika, odboráře, občanského aktivisty a komentátora iniciativy Pracující chudoba „snižuje i nerovnost mezi ženami a muži a zároveň zvyšuje participaci mužů na neplacených domácích pracích a při péči o děti, což zase prospívá zdravému psychickému a fyzickému zdraví dětí“.
Jak je na tom Česko?
Podle průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the jungle zveřejněného v březnu 2023 by si kratší pracovní týden chtělo v Česku vyzkoušet 70 % lidí. 4denní pracovní týden u nás zatím zavedly pouze jednotky firem. Čtyřdenní model je mezi firmami na pracovním trhu spíše nezvyk a zajímavý benefit. Přesto si tuto změnu pochvalují.
„Viděli jsme obrovské dopady na produktivitu,“ potvrzuje Viktor Valent ze SAB Finance pro portál Welcome to the jungle. „Protože je třeba mít vše připravené pro kolegy, kteří vás při čerpání volného dne zastupují, dotahuje se více věcí, zlepšilo se dodržování deadlinů a celkově rostou výkonnostní ukazatele, někdy i ve dvojciferných číslech,“ říká.
Jsou firmy, které s možností zkrácení pracovního týdne krátí také mzdu. Loni v říjnu tak čtyřdenní režim zavedla softwarová společnost Anect. Využívá ho každý desátý zaměstnanec. Mzda se jim krátí o deset procent. Pro portál novinky.cz uvedla personální šéfka Petra Marzini, že s tím má firma pozitivní zkušenost a využívá to jako jeden z benefitů při náboru nedostatkových počítačových specialistů.
Již na výše zmíněných příkladech je vidět, že zavedení 4denního pracovního týdne v Česku nic nebrání, ani aktuální legislativa. Je tedy na vás, jestli se svými zaměstnanci tuto alternativu vyzkoušíte. Výsledky ze zahraničí i z Česka zatím překvapivě ukazují samé pozitivní ohlasy. Je však nutno podotknout to, co je asi každému jasné: 4denní pracovní týden se nemůže ani náhodou týkat každého odvětví a některé na něj bohužel z povahy své práce nikdy nedosáhnou. Na ně však Zákoník práce pamatuje a povinné přestávky, volné dny a další parametry sleduje a nařizuje.
ZŮSTAŇTE V OBRAZE
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a dostávejte novinky přímo do svého e-mailu.
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/ctyrdennni-pracovni-tyden-prace-cesko-produktivita_2305011603_ale
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/ctyrdenni-pracovni-tyden-je-uz-cesko-pripravene
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ctyri-dny-prace-a-tri-dny-volna-jde-to-i-v-cesku-40433682
https://www.netfinancie.sk/a/je-4-dnovy-pracovny-tyzden-dobry-napad/
https://www.aktuality.sk/clanok/YTToIAy/stvordnovy-pracovny-tyzden-ako-boj-proti-vyhoreniu-firmy-prechadzaju-na-skratenu-dobu-v-praci/
https://www.protime.eu/en/news/four-day-work-week-europe-where-are-we
E-mail: sona.vyhonska@tulipize.com
Telefon: +421 917 882 324