Dnes se to již nepovažuje za výhodu, ale spíše za nezbytnost. Jak se právě kvůli cloudu změní do roku 2020 byznys procesy? Věděli jste, že i Evropská komise má vypracován strategický plán pro cloud computing do konce dekády?
„Do roku 2020 bude všechno v cloudu“, píše Frank Yue v článku pro magazín Cloud Computing. Existuje více typů cloudových služeb: software jako služba – SaaS, platforma jako služba – PaaS, cokoliv jako služba – XaaS. A cloud může být veřejný, privátní nebo hybridní. Všechny typy však mají něco společného – virtualizaci, ekologičnost a efektivitu. Proto také světové vlády podporují tuto část IT průmyslu a firmy, které se rozhodly převést svoje procesy do cloudu. Předpokládá se, že do roku 2020 bude cloud standardním nástrojem v každém odvětví a ve většině firem.
Je pochopitelné, že využívání cloudových služeb se bude lišit podle velikosti a typu firmy. Start-upy a malé společnosti inklinují spíše k veřejnému cloudu kvůli příznivým cenám a dostupnosti.
Korporace se více obávají o bezpečnost svých dat a mají složitější firemní procesy. Proto preferují privátní cloud, anebo dokonce řešení na míru úplně od základů.
Evropská unie a USA berou cloud vážně
Vláda Spojených států amerických zahájila program „Cloud First“, jehož podstatou je, aby firmy naplno využívaly výhod cloud computingu ke zvýšení kapacit, flexibilitě IT řešení a minimalizaci nákladů.
Také Evropa podporuje cloudová řešení. Evropská komise uvedla, že 80% firem, které využívaly cloud, ušetřilo 10-20% nákladů na IT. A dokonce polovina z nich snížila tyto náklady až o 30%. Z tohoto důvodu připravila EU strategii pro „uvolnění potenciálu cloud computingu v Evropě“. Do roku 2020 by to mělo HDP Evropské unie zvýšit o jedno procento ročně (160 miliard eur) a přinést nová pracovní místa (předpoklad činil přibližně 2,5 milionu).
Ekologický aspekt cloudu
Dalším faktorem, kvůli němuž světové vlády doporučují cloudové služby, je jejich ekologický rozměr. Využíváním cloudových služeb směřují firmy k bezpapírovým kancelářím, výrazně snižují své náklady na koupi hardwaru i softwaru, a snižují tím také spotřebu energií.
Z analýzy amerických, francouzských a britských firem, které přesunuly svoje procesy do cloudu, vyplývá, že se jim podařilo své emise snížit na polovinu. Na základě těchto údajů bylo spočítáno, že do roku 2020 by americké společnosti, jejichž roční příjmy přesáhnou 1 miliardu dolarů, mohly dosáhnout redukce emisí, která se rovná 200 milionům barelů ropy za rok. A to v případě, že by přešly na cloudové služby.
Prognóza je tedy jasná. Do roku 2020 by se cloud mohl dostat i do okrajových odvětví a ekonomicky méně vyspělých zemí. Očekává se také, že firmy přestane znepokojovat bezpečnost dat v cloudu, jelikož se neprokázalo, že by tato data byla více ohrožena v porovnání s daty skladovanými fyzicky na papíře.
Zdroje:
http://www.etrend.sk/technologie/europska-komisia-ma-strategiu-cloud-computingu.html
http://cloud-computing.tmcnet.com/features/articles/421272-cloud-computing-2020.htm
https://e360.yale.edu/digest/cloud_computing_can_reduce_carbon_emissions_by_half_report_says/3199/
ZŮSTAŇTE V OBRAZE
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a dostávejte novinky přímo do svého e-mailu.