Jak se Češi chovají ke svým výplatním páskám? Jinak než třeba Slováci? V které zemi si pásky stahuje nejvíc zaměstnanců? Existují rozdíly v ročních obdobích? Prohlédněte si zajímavé statistiky sesbírané přímo z platformy TULIP, pomocí níž se k dnešnímu dni distribuovaly 2 miliony výplatních pásek ve 24 zemích světa.
Proč by vás výplatní páska měla zajímat?
Každý měsíc dostáváte výplatní pásku, která udává, jak jste byli za dané období ohodnoceni a je důležitá pro výpočet budoucího důchodu. Výplatní páska musí obsahovat určité povinné údaje. Zákoník práce v několika bodech uvádí, jaké informace se na pásce musí objevit:
- jednotlivé složky mzdy – patří sem hrubá mzda, osobní ohodnocení, odměny nebo nepeněžní příjem,
- jednotlivá plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním,
- stav konta pracovního doby (pokud je zavedeno),
- srážky ze mzdy (daně, odvody),
- celková cena práce.
Zákoník umožňuje distribuovat výplatní pásku papírovou formou i elektronicky. Při elektronickém doručení musí zaměstnavatel zaručit ochranu osobních údajů, bývá proto zvykem pásky zaheslovat. Přes TULIP posílají firmy svým zaměstnancům pásky přímo do jejich zabezpečeného konta, odkud si je pracovníci mohou stáhnout. Naši klienti tak pásky většinou neheslují, neboť to není potřeba – do TULIP účtu má zaměstnanec unikátní a přísně chráněný přístup.
Podívejme se tedy na to, jak nakládají zaměstnanci našich klientů se svými výplatními páskami celosvětově.
Ve které zemi se zaměstnanci nejvíce zajímají o svou výplatní pásku?
V Česku si výplatní pásku stáhne zhruba 65 % zaměstnanců. Na Slovensku je číslo o něco nižší – učiní tak 58 % zaměstnanců.
K celkovému průměru mezi 24* státy světa má blíž Slovensko, jelikož ten se pohybuje na úrovni 57 % stažených výplatních pásek z platformy TULIP.
% stažení výplatních pásek průměrně v Česku
% stažení výplatních pásek průměrně ve 24 zemích
% stažení výplatních pásek průměrně na Slovensku
Nejvíce se o svou výplatní pásku zajímají zaměstnanci v Dánsku (81 %), nejméně ve Slovinsku (39 %) a na Ukrajině (pouhých 35 % stažení).
% stažení výplatních pásek průměrně v Dánsku
% stažení výplatních pásek průměrně na Ukrajině
Jak si vedou další země?
Pro přehled jsme vybrali několik zemí z našeho výzkumu:
Zjistili jsme, že neexistuje rozdíl mezi stahováním výplatních pásek podle ročních období. Průměry ve sledovaných zemích ukazují, že kalendářní měsíce neovlivňují to, jaký je zájem o výplatu mezi zaměstnanci:
Liší se zájem o výplatní pásky podle oboru?
Nezaznamenali jsme rozdíly v stahování výplatních pásek mezi obory. V případě jedné banky nám např. statistiky ukazují pouze průměrně 48 % stažení, dvě konkurenční banky však v TULIPu vykazují až 74 % stažených pásek.
Výrazně nejméně stažení (32 %) jsme zaznamenali v případě lékařského sdružení, nejvíce jich má klient, který zabezpečuje zdvihací zařízení – 80 % stažených pásek.
Přímo u nás ve společnosti TULIP Solutions si naši vlastní zaměstnanci stahují pásky v průměru v 58 % případů.
Každým rokem zájem o výplatní pásky slábne
Zajímavá je statistika z pohledu rozdílů v posledních pěti letech. Překvapivě se zájem o výplatní pásky každým rokem snižuje. Průměr za aktuální rok 2021 ještě není kompletní, ale trend lze pozorovat i zde. Otázkou zůstává, čím to je.
Výplatní pásky jsou vizitkou naší práce, fungování státu a firmy, pro kterou pracujeme. Potřebujeme si je zakládat kvůli důchodu, proto vám doporučujeme více se o ně zajímat. Jinak by vám mohly uniknout chyby ve výpočtech (vždyť ani mzdový software není neomylný) a připravili byste se tak o peníze, které vám právem náleží.
TULIP je zaměstnanecký portál, který kromě jiného umožňuje publikování výplatních pásek zaměstnancům v jejich zabezpečeném online kontě a výměnu mzdových podkladů s poskytovatelem mzdových služeb.
Chcete-li také publikovat výplatní pásky zaměstnancům v platformě TULIP, objednejte si u nás demo prezentaci.
*Zahrnuli jsme země: Česko, Slovensko, Bosna a Hercegovina, Dánsko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko, Ukrajina, Velká Británie, Indie, Jižní Afrika.
LÍBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK?
Staňte se odběratelem našeho newsletteru a horké novinky příště poputují přímo do vaší e-mailové schránky.
E-mail: sona.vyhonska@tulipize.com
Telefon: +421 917 882 324