Děsivé obrázky ostrova odpadu v oceánech. Uhynulá zvířata s igelitem v žaludku. Světové organizace bijící na poplach. Celebrity natáčející environmentální dokumenty. A vlády zakazující plastové tašky a hledající alternativní zdroje energií. Začal boj o planetu, a nejen tříděním odpadu se do něj můžete zapojit i vy.
Ano, tohle je byznysový článek, jsme přeci na firemním webu. Nejúspěšnější byznys však vzniká ne kvůli vidině zisku, ale s cílem vyřešit nějaký problém. S tím souvisí všechny investice do start-upů a také všechny nejvyužívanější firmy současnosti: Uber, Bolt či RBnB.
Boj s nadbytečným papírem nevyhrajeme recyklací, ale prevencí. Cloud je odpověď
Cloudové služby nevznikly proto, aby chránily planetu. Nebudeme si nic nalhávat. Elektronické a online procesy mají hlavně urychlit a zlevnit běžné (nejen) pracovní úkony a potřebnou (ale otravnou) administrativu. Ekologický aspekt je spíše bonusem, přidanou hodnotou, kterou si i tak uvědomuje pouze zlomek lidí, jež takové služby využívají. A právě v tom je problém. Na svoje každodenní aktivity se musíme dívat i z dalších dvou úhlů: Jaký mám vliv na okolí? A jak ovlivním budoucnost?
Právě proto vzniklo a rozšířilo se třídění odpadu, dnes nezbytná součást každé domácnosti. Že se to nedělá vždy správně, protože neexistuje dostatečná informovanost, je téma na samostatný článek a na jiný web.
Pokud firma může ušetřit na výdajích a čase svých zaměstnanců, proč stále nemá digitalizované procesy?
Odpovědí je základná lidská vlastnost – lenost. Účetní, která svou práci dělá 20 let určitým způsobem, nemá motivaci učit se pracovat v novém systému, měnit zaběhnuté procesy. Fakturu si i v roce 2023 raději vytiskne na bílý papír, vloží do obálky a pošle poštou odběrateli. Ten ji často podepíše, naskenuje si (!) a pošle nazpět.
Teď si představte, že běžná středně velká česká firma tohle dělá s fakturami denně. I kdyby přišla každý den jen jedna jediná, je to 365 papírů, 365 obálek a 365 výjezdů pošťáka. Jedna věc je záchrana stromů – jsou totiž obnovitelným zdrojem. Ale představte si, jaká je spotřeba barvy do tiskárny, elektřiny a benzínu. To jsou zdroje, které výrazně ovlivňují odpadové hospodářství, a tedy i životní prostředí. A úplně zbytečně. Tento příklad jsem si pouze vymyslela. Skutečnost je mnohem horší, mým cílem ale není vás strašit.
Ano, TULIP jako online platforma vznikl, protože firmy řešily zdlouhavou výměnu faktur a zbytečné e-maily, které nebyly bezpečné pro práci s citlivými daty. Každým dnem je však jasnější, že dopad podobných „nástrojů“ je mnohem výraznější a pozitivnější než rychlost a bezpečnost komunikace.
Změna však musí přijít zdola. Šéf může nařídit svým zaměstnancům: teď používáme TULIP, zvykněte si. Žádný pošťák, žádné zbytečné papíry. Ale paní či pán na účetním se přesto obává, že když přijde kontrola, musí mít všechno fyzicky u sebe. Pro jistotu si tu fakturu stejně vytiskne a uloží do šanonu k fyzické archivaci. S tímto se setkáváme často. Proto víme, že neustálé vzdělávání a informování může pomoci, aby naše práce nepřicházela vniveč.
Cloud ale nebere energii ze vzduchu
Nebudeme se tvářit, že cloud nepoužívá ke svému chodu energii. Používá a velmi mnoho. Statistiky však říkají, že pronajatý cloud v podobě služby je nesrovnatelně lepším řešením oproti vlastním serverům.
Ty jsou drahé a energeticky náročné. Měsíčně spálí stovky kilowatthodin elektřiny. Potřebují také chlazení a přidružený hardware a software.
Cloud je levnější a méně energeticky náročný. Navíc umožňuje práci z domova – i ta přispívá k ekonomickým a ekologickým úsporám a v době energetické krize je preferována.
Evropský parlament chce do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Od roku 2030 se mají emise snižovat o 55 %. Cloud je cestou k této úspoře.
Sám je však energeticky náročný a tím, že roste jeho využívání, logicky roste spotřeba.
I cloudy běží na serverech; nyní se pracuje na několika řešeních, jak snižovat spotřebu. Aktuálně spotřebovávají asi 2 % veškeré světové spotřeby, ale až 40 % z ní jde na chlazení serverů. Jak s touto energií pracují?
Dělá se to například využitím odpadního tepla, které vygenerovaly okolní technologie napájené elektrickou energií. V běžných případech je teplo jen odváděno do okolního prostředí a dále se nevyužívá. Rekuperací lze tuto energii opakovaně využívat.
Určitě jste už také slyšeli o netradičních způsobech IT gigantů jako Microsoft nebo Google. Ty poslední roky experimentují s umísťováním serverů na dně moře, kde jsou přirozeně chlazeny okolní vodou. Umístění serverů do moře snižuje energetickou náročnost o 30 %. Momentálně se o velký projekt v moři inspirovaný právě Microsoftem snaží také Čína.
% činí snížení emisi, které se plánuje v EU od roku 2030
% je světová spotřeba energie serverů, ale až 40 % z toho je energie vynaložená na chlazení
% představuje snížení energetické náročnosti serverů po uložení do moře
Co může dělat jednotlivec?
Čtete-li tento článek, asi se o zelená témata zajímáte. Proto pro vás máme pár tipů, jak může jednotlivec pomoci sobě, své firmě, a potažmo celé populaci ke zmírnění spotřeby. Je to jen kapka v moři, ale neudělat nic, to nikdy není řešení:
- Promazávejte si nepotřebné e-maily. Jak píše server ekorestart.sk: „Každý jeden e-mail zabírá místo v datových centrech. Servery spotřebují určitou elektrickou energii na jeho dočasné uložení, než jej odešlou dále. Následné skladování souborů vyžaduje provoz obrovských, energeticky náročných datových center. Všechny tyto kroky využívají energii, která při své výrobě vytváří uhlíkovou stopu. Ve zkratce, e-mail využívá elektrickou energii ke svému napsání, síťovému připojení, přenosu, zobrazení i uložení.“ Obyčejný e-mail bez přílohy spotřebuje 4 g emisí CO₂. Průměrný člověk za rok přidá 136 kg CO₂ ke své uhlíkové stopě jen z e-mailů, které posílá a přijímá. To odpovídá asi 320 km najetých autem navíc. Zkuste si tedy najít občas chvilku a promažte svůj koš, nepotřebnou poštu i staré přijaté e-maily, o kterých jste si mysleli, že se ještě budou hodit, a nechali je ve své schránce. Případně, jak dále píše portál ekorestart.sk, jděte na to od nuly a neposílejte zbytečné e-maily kolegům v sousední kanceláři, neodebírejte newslettery, které vás nezajímají, a vypněte si e-mailová upozornění ze sociálních sítí.
gramy emisí CO₂ má jeden e-mail bez příloh
kilogramů emisí CO₂ spotřebuje ročně průměrný člověk jen posíláním a přijímáním e-mailů
kilometrů najetých autem – to je ekvivalent roční spotřeby e-mailů průměrného člověka
- Žádný stand-by režim, ale skutečné vypnutí zařízení. Nenechávejte zapnutý počítač při odchodu z práce, neuspávejte jej namísto klasického vypnutí.
- Pokud nemáte v práci dost digitalizovaných procesů, snažte se o změnu. Hledejte cloudové služby pro digitalizaci procesů. Přejděte od fyzického účtování, docházkových listů, papírových výplatních pásek a dalších úkonů denní agendy ke cloudové službě.
Malý krok pro člověka… ale vždyť to znáte 😊.
ZŮSTAŇTE V OBRAZE
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a dostávejte novinky přímo do svého e-mailu.
E-mail: sona.vyhonska@tulipize.com
Telefon: +421 917 882 324